Welcome to TKFLASTAN!

All guests on the show become members of Team Keep the Flame Alive (TKFLA), and let’s face it, with all those consonants, if we add “stan” onto the end of that, we’ve got our own country! But how do you pronounce TKFLASTAN? The dulcet tones of Jason Bryant explain on the audio track, but for visual learners, it’s pronounced TSHOOK-fla-stan (TKF).

 

 

Here are our TKFLASTANIs:

Abdi Abdirahman – Athletics – Distance Running

AJ Edelman – Bobsled/Skeleton

Alejandro Sancho – Greco-Roman Wrestling

Alex Diebold – Snowboard – Snowboardcross

András TörőCanoe Sprint

Andrew Rock – Athletics – Relays

Ben Ryan – Rugby Coach

Bradley Wilson – Freestyle Skiing – Moguls

Brianna Decker – Ice Hockey

Bryan Fletcher – Nordic Combined

Cat Ariail – Author and Historian

Dr. Cathy O’Connor – Team Doctor, Women’s Ice Hockey

Cedric Essiminy – Parc Olympique – Montreal

Charlie White – Ice Dancing

Chellsie Memmel – Artistic Gymnastics

Chloe Kim – Snowboard – Halfpipe

Clare Egan – Biathlon

Dr. Claudia Reardon – Sports Psychiatrist

Connor Fields – Cycling – BMX Racing

Dan Kent – Weightlifting Officiating

David Davis – Author

Dawn Harper Nelson – Athletics – Hurdles

DeAnna PriceAthletics – Hammer Throw

Derek Leung – Geologist

Devin Logan – Freestyle Skiing – Slopestyle, Ski Halfpipe

Dominique Jones – 3×3 Basketball

Emily CookFreestyle Skiing – Aerials

Erin JacksonSpeedskating

Evan Dunfee – Athletics – Race Walking

Felicity Passon – Swimming

Georgia Cervin – Historian

Giles Long – Paralympic Swimmer/LEXI Graphical System

Ginny Fuchs – Boxing

Ginny Thrasher – Shooting

Grace Hahn – Translator, Interpreter

Hannah Brown – Archery Official

Harry Blutstein – Author

Houry Gebeshian – Artistic Gymnastics

Jackie Silva – Volleyball/Beach Volleyball/Activist

Jackie WongFigure Skating Analyst

Jacqueline Simoneau – Artistic Swimming (Synchronized Swimming)

Jake Dalton Artistic Gymnastics

Jason Brown – Cross-Country Analyst

Jason BryantWrestling Announcer Book Club Guest

Jeremy Fuchs – Author

Jessie Lichtenberg – Sports Agent

Jessica Leclerc – Ice Hockey Referee

Jimmy Pedro – Judo

Joe Maloy – Triathlon

John MacLeod – Water Polo, Film Producer

John Naber – Swimming

John Register – Para Swimming/Para Athletics – Long Jump

John Shuster – Curling

Jon Becker – Olympic Auction Consultant

Jordan Gray – Decathlon

Josh LevinSport Climbing

Josh WilliamsonBobsled, Beijing 2022 Olympic Hopeful

Karolos Grohmann – Journalist

Kelly Claes – Beach Volleyball

Ken Hanscom – Travel Expert

Kikkan Randall – Cross-Country Skiing

Kim RhodeShooting

Dr. Kristin Keim – Sports Psychology

Laura Berg – Softball

Laura WilkinsonDiving

Lauren Gibbs – Bobsled

Leah Fair – Skeleton

Leslie Klein – Canoe/NGO Director

Lindsey Mayo Rugby

Lou Jones – Photography

Luuka Jones – Canoe Slalom

Madeline Manning Mims – Athletics – Distance/Chaplain

Madelynn Gorman-Shore – Taekwondo

Maggie Shea – Sailing

Mallory Comerford – Swimming

Maura (Haponski) Grogan – Luge

Mark Clague – National Anthem Expert

Marnie McBean – Team Canada’s Chef de Mission

Martin Atock – Managing Director of Horse Transportation

Maryanne Daniel – Athletics – Race Walking Judge

Matthew Campelli – Sustainability Expert

McKenna Geer – Para Shooting

Meagan Duhamel – Figure Skating

Melissa Tapper – Table Tennis

Michael Dobbins – City Planner

Michael Murphy – Para Alpine Skiing

Dr. Micheal Warren – Political Scientist

Michelle Carter – Athletics – Shot Put

Nate Bartholomay – Figure Skating

Ness MurbyPara AthleticsDiscus

Nick Cunningham – Bobsled

Olya Ovtchinnikova – Fencing

Pat Burdick – Special Collections Librarian

Pat Pearsall – Figure Skating Costume Design

Phil Andrews – NGB Leader

Phillip Dutton – Equestrian – Eventing

Randal Roark – City Planner

Rebekah Dixon – Figure Skating Mental Coach

Dr. Renske Lok – Researcher

Robert Walsh – Paralympic Cross-Country Skiing & Biathlon

Roy Tomizawa – Author

Samantha Achterberg Schultz – Modern Pentathlon

Sarah Gascon – Handball

Sarah Hendrickson – Ski Jumping

Scott Riewald – US Olympic Committee

Sean Colahan – Video Journalist

Seb Ostrowicz – Weightlifting

Sherry Von Riesen – Team USA’s “Mom”

Shiva Keshavan – Luge

Stephanie Roble

Stuart Sheldon – Marketing

Susan Sokolowski – Sports Uniform Expert

Sydney Collier – Para Equestrian – Dressage

Taylor Lipsett – Sled Hockey

Teri HedgpethArchivist

Tessa Gobbo – Rowing

Tim Sherry – 3 Position Rifle

Tim Yount – Triathlon

Tom Scott – Karate

Tony Azevedo – Water Polo

Trevor Tiffany – Swimming Pools

Vickie Saunders – Athlete Branding Expert

Dr. Victoria Jackson – Sports Historian, Gender and Sex

Yvan Dubois – Mayor of Montreal 1976 Olympic Village